Σχολική Διαμεσολάβηση

Η σχολική διαμεσολάβηση, είναι ένα πρόγραμμα που υλοποιείται φέτος στο σχολείο μας. Πρόκειται για μια δομημένη διαδικασία επίλυσης των συγκρούσεων στο σχολείο. Κατά την εφαρμογή της διαμεσολάβησης δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στην κατανόηση των προβλημάτων και των συνεπειών τους, με στόχο «την εποικοδομητική διευθέτηση των προβληματικών αυτών καταστάσεων». Οι δύο πλευρές, που βρίσκονται σε αντιδικία για μια διαφορά, συζητούν μεταξύ τους ενώπιον ενός συμμαθητή τους, ο οποίος έχει εκπαιδευτεί ως διαμεσολαβητής και διατηρεί ουδέτερη στάση, μέσα σε κλίμα εμπιστοσύνης.

Συγκεκριμένα, φέτος εκπαιδεύτηκε η Ε΄τάξη του σχολείου και στόχος είναι σταδιακά η εκπαίδευση του συνόλου των μαθητών. Στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων, οι μαθητές μέσα από ποικίλες βιωματικές δραστηριότητες, συζήτηση, θεατρικό παιχνίδι κ.ά αντιλήφθηκαν τις αρχές μιας καλής διαμεσολάβησης και πλέον  είναι σε θέση να βοηθήσουν στην ομαλή επίλυση των συγκρούσεων που πρόκειται να δημιουργηθούν στο μέλλον στο σχολικό περιβάλλον.

Με αφορμή την Πανελλήνια μέρα Σχολικού Εκφοβισμού (6 Μαρτίου) και σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Δίαυλος» και τον Σύμβουλο Εκπαίδευσης κ. Νταλάκα, πραγματοποιήθηκε μια διοργάνωση στον χώρο του σχολείου, στην οποία οι μαθητές της Ε΄παρουσίασαν στους συμμαθητές, γονείς και κηδεμόνες το πρόγραμμα.

Ήδη το Γραφείο Διαμεσολάβησης βρήκε τη θέση του σε ειδικό χώρο μέσα στο σχολείο και οι μαθητές είναι έτοιμοι να αναλάβουν το δύσκολο έργο της επίλυσης διαφορών.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.