Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Την Πέμπτη 04/04/2024 επισκέφτηκε το σχολείο μας ο Νέρο, ημίαιμο σπιτικό σκυλάκι που ανήκει στην εκπαιδευτικό μας, θεατρολόγο Ηλέκτρα Μήτσουρα.

Με το βιβλιάριο υγείας του και το διαβατήριό του -γιατί είναι και πολυταξιδεμένος – πέρασε από τάξεις, οι μαθητές και μαθήτριες μας τον τάισαν,τον χάιδεψαν, τον πήγαν βόλτα.

Μάθαμε για τις συνήθειες των ζώων, τον τρόπο προσέγγισης τους, τις ανάγκες τους και αρκετοί μαθητές/ αρκετές μαθήτριες μίλησαν είτε για τα δικά τους κατοικίδια ή για αυτά που θα ήθελαν να αποκτήσουν.

Σημαντικό είναι ακόμη ότι έμαθαν ότι και το ζώο έχει όρια. Δεν χαϊδεύουμε, ταΐζουμε, ενεργοποιούμε ένα ζώο ανεξέλεγκτα.

Συζητήσαμε για την φιλοζωία σαν κίνημα.

Φιλόζωος/ φιλόζωη είναι ο κάθε άνθρωπος που αγαπά, φροντίζει και προστατεύει τα ζώα.

Φροντίζει για την ευζωία τους παρέχοντας σπίτι, τροφή, ιατρική περίθαλψη είτε σε δικά του οικόσιτα ζώα είτε σε αδέσποτα.

Η δράση ολοκληρώθηκε με ζωγραφιές του τμήματος της Α για το ζωάκι που θα επιθυμούσαν να έχουν σπίτι τους : γάτα, άλογο, ψάρια, λύκο (!)(!)(!) και πολλά αλλά που αποτυπώθηκαν στο χαρτί.

Με την ευχή, όλα τα αδέσποτα ζώα να βρουν σπίτι, έκλεισε η Πανελλήνια Σχολική μέρα Φιλοζωίας για το σχολείο μας!

Και του χρόνου!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.