Εργαστήρια δεξιοτήτων Β1-Β2 Συνομιλία με τη ψυχολόγο Μελίδου Πηνελόπη

Στα πλαίσια του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων με τίτλο «Τα συναισθήματά μου με κάνουν δυνατό»,  διαχειριστήκαμε τα διάφορα συναισθήματά μας και αναπτύξαμε την ενσυναίσθησή μας.

Σε αυτό συνέβαλε και το νέο επιτραπέζιο παιχνίδι «Ενισχύω τις δεξιότητες μου» που σχεδιάστηκε από την Πηνελόπη Μελίδου, MSC ψυχολόγο υγείας, με σκοπό την προαγωγή ψυχικής υγείας για παιδιά άνω των 7 ετών. Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού ανακαλύψαμε ο ένας τον άλλον, εκφράσαμε τις ανησυχίες μας, πήραμε σημαντικά μαθήματα και επιλύσαμε προβλήματα. Το σημαντικότερο; Δεν είχαμε νικητές! Ο καθένας μας βελτίωσε την ψυχική ανθεκτικότητά του και ενίσχυσε τις δεξιότητές του! Είχαμε, όμως και πολλές απορίες, για τον τρόπο δημιουργίας του παιχνιδιού αλλά και για τους μηχανισμούς άμυνας απέναντι στον θυμό, την θλίψη και το άγχος της καθημερινότητας.

Η MSC ψυχολόγος υγείας, Πηνελόπη Μελίδου μας έκανε την τιμή να απαντήσει σε όλες μας τις ερωτήσεις, καθώς την Τετάρτη 29/11/23 συνδέθηκε στο Webex και συνομίλησε με τα τμήματα Β1 και Β2 του σχολείου μας. Η συζήτησή μας ήταν άκρως εποικοδομητική και εξαιρετικά ωφέλιμη για τους μαθητές μας, οι οποίοι δεν σταματούσαν να εκφράζουν τις ανησυχίες τους! Θα θέλαμε να εκφράσουμε την ευγνωμοσύνη μας στην κυρία Μελίδου, με την υπόσχεση να εφαρμόσουμε στην πράξη όλα όσα μας έμαθε!!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.