Εργαστήρια δεξιοτήτων Α2

Παγκόσμια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.
Μια μέρα γεμάτη με κέφι, χαρά και γυμναστική. Οι μαθητές μας γιόρτασαν την Παγκόσμια ημέρα σχολικού αθλητισμού, απόλαυσαν την εκδρομή μας και συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες με ενθουσιασμό

Ο κύκλος του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων με θέμα “Τρέφομαι σωστά – ζω υγιεινά” ολοκληρώθηκε με πλήθος δραστηριοτήτων και δράσεων από τους μαθητές της Α’ τάξης. Αποκόμισαν γνώσεις για τη σωστή διατροφή, δημιούργησαν κατασκευές, συνεργάστηκαν με τους μαθητές της ΣΤ’ Τάξης, οι οποίοι στην αρχή της χρονιάς υιοθέτησαν από έναν μαθητή της Α’ Τάξης, όπου και βοήθησαν στην κατασκευή “Το φανάρι της διατροφής”. Ακόμη, επισκέφτηκαν τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας, όπου με τη συνεργασία της σχολικής μας νοσηλεύτριας τους διάβασε διάφορα σχετικά παραμύθια, τους μίλησε για τους κανόνες υγιεινής, καθώς και για το σωστό τρόπο βουρτσίσματος των δοντιών.

Επίσης, με τη συνεργασία της θεατρολόγου του σχολείου δραματοποίησαν το παραμύθι “Η Δόνα η Τερηδόνα”

με τη συνεργασία της γυμνάστριας του σχολείου συμμετείχαν σε αθλητικές δραστηριότητες φτιάχνοντας την Πυραμίδα της Διατροφής.

Τέλος, με την πολύτιμη βοήθεια την κυρίας Σούλας, την οποία την ευχαριστούμε πάρα πολύ, φτιάξαμε υπέροχα, υγιεινά, μυρωδάτα, χριστουγεννιάτικα μπισκότα ολοκληρώνοντας τη θεματική μας με χαρά, ενθουσιασμό, γλύκα και χριστουγεννιάτικη διάθεση.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.