Ημέρες κουκλοθεάτρου για το Δημοτικό Σχολείο Νυδριού στο μάθημα της Θεατρικής Αγωγής.

Μπήκε η Άνοιξη, η δημιουργικότητα ανθίζει κι εκείνη για τα καλά και εμείς ξεκινήσαμε τις κούκλες μας.
Το βαλιτσάκι της Θεατρικής Αγωγής άνοιξε και ένας άλλος κόσμος δημιουργήθηκε μπροστά μας!
Αυτοσχέδιες κούκλες για την Γ με υλικά από το σπίτι μας, δαχτυλόκουκλες ανθρωπάκια και ψαράκια για την Β, ομαδική μαριονέτα για την Α στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας.,
δαχτυλόκουκλες δαχτυλίδια τις τελευταίες μέρες για να υποδεχτούμε το Πάσχα.
Σημαντικό το κουκλοθέατρο για τα παιδιά καθώς η κούκλα γίνεται το όχημα για την αυτοέκφραση του μαθητή τόσο σε προσωπικό-αισθητικό επίπεδο (τα παιδιά- καλλιτέχνες επιλέγουν τα υλικά, τα χρώματα κ.ο.κ.) όσο και σε παιδαγωγικό-ψυχοκοινωνικό ακριβώς γιατί μέσω της κούκλας ο μαθητής/η μαθήτρια εκφράζει προσωπικές απόψεις, γνώσεις, φοβίες, επιθυμίες.
Κούκλες λοιπόν!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.