Παιδική έκθεση ζωγραφικής -«Σύνδεση» Λευκάδα-Ιαπωνία.

Με επιτυχία έγιναν την Τρίτη 16 Απριλίου 2024 τα εγκαίνια της παιδικής έκθεσης ζωγραφικής με θέμα  «Σύνδεση» Λευκάδα-Ιαπωνία. Ο Λευκάδιος Χέρν και οι καλλιτέχνες της Ιαπωνίας αποτέλεσαν πηγή έμπνευσης για τους μικρούς μαθητές. Στόχος της έκθεσης είναι να τονιστεί η ιδιαίτερη σχέση που διατηρεί η Λευκάδα με την Ιαπωνία μέσω της συμφωνίας αδελφοποίησης με το Δήμο Σιντζούκου (από το 1989).

Οι μαθητές των Δημοτικών Σχολείων Νυδριού, Βασιλικής και Μεγανησίου με την επιμέλεια του εικαστικού Φίλιππου Σκλαβενίτη, δημιούργησαν έργα τέχνης με ιαπωνικά τοπία, παραδοσιακά κοστούμια, φυτά, ζώα και πρόσωπα αφού πρώτα μελέτησαν έργα, τεχνικές και χρώματα διάσημων Ιαπώνων καλλιτεχνών (Κατσούσικα Χοκουσάι, Ιτό Τζακουτσού, Γιoύκι Ογκούρα, Γιαγιόι Κουσάμα, Τακάσι Μουρακάμι).

Την έκθεση τίμησαν με την παρουσία τους ο θεματικός αντιπεριφερειάρχης κ. Ζουριδάκης, η αντιδήμαρχος Λευκάδας κ. Μαργέλη Μαρία, η αντιδήμαρχος Μεγανησίου, κ. Μελά, ο πρώην δήμαρχος Λευκάδας κ. Καλός, ο Δ/ντής, και ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης Π.Ε. Λευκάδας, εκπαιδευτικοί των τριών συμμετεχόντων σχολείων, γονείς , φίλοι και αρκετοί μαθητές.

Την έκθεση συμπληρώνει και ομορφαίνει ένα γλυπτό που φτιάχτηκε από ανακυκλώσιμα υλικά από τους μαθητές της Ε΄ τάξης του Νυδριού.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.