“Σκέψου πριν μιλήσεις – διάβασε πριν σκεφτείς”

«ΟΙ ΝΟΤΕΣ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ» από τις εκδόσεις Χρόνος, εκπαιδευτικό βιβλίο δημιουργικής απασχόλησης παιδιών, εγκεκριμένο από την Πρωτοβάθμια Διεύθυνση του Νομού Αιτωλοακαρνανίας για το σχολικό έτος 2023-24 για την πραγματοποίηση παρουσίασης και εργαστηρίου στα σχολεία, βρέθηκε στο Σχολείο μας. Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης:

“Σκέψου πριν μιλήσεις – διάβασε πριν σκεφτείς”, στο πλαίσιο του άξονα: ΗΓΕΣΙΑ – ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ, με συντονίστρια την εκπαιδευτικό Γαλλικής Γλώσσας, Τσακανίκα Νάντια.

Η δράση πραγματοποιήθηκε σε δύο μέρη:

– Το πρώτο μέρος περιλάμβανε ασκήσεις δημιουργικής γραφής, αισθητηριακές και μουσικές ασκήσεις, με τη συνοδεία μουσικών οργάνων.

Σε αυτό το κομμάτι συμμετείχαν τα 10 από τα 12 τμήματα της σχολικής μονάδας, που σημαίνει πάρα πολλοί μαθητές, ταυτόχρονα.

1)Τα 2 τμήματα της Πρώτης δημοτικού συμμετείχαν με την εξής άσκηση:

Στην καρτέλα με την ηρωίδα του βιβλίου Ευτυχία, υπάρχει το παρακάτω έμμετρο τετράστιχο, το οποίο αντέγραψε το κάθε τμήμα στο δικό του κομμάτι χαρτιού του μέτρου:

“Τι ωραία Ευτυχία

με μπλεγμένα τα μαλλιά.

Μη σας φαίνεται αστεία,

νότες πιάστηκαν σ’αυτά”.

Κλήθηκαν λοιπόν να ζωγραφίσουν κάτω από τους στίχους την Ευτυχία χωρίς να έχουν δει την καρτέλα. Να εμπνευστούν απλά και μόνο από το έμμετρο τετράστιχο του βιβλίου.

Πήραν και τα δύο τμήματα, τιμητικό βραβείο.

2) Τα δύο τμήματα της Τρίτης τάξης, κλήθηκαν να δουλέψουν σε 3 ομάδες και να βρουν τις κρυμμένες νότες μέσα σε ένα ποίημα που έχω γράψει ειδικά για τις παρουσιάσεις, μέσα σε ένα 10λεπτο.Βραβεύτηκαν ανάλογα με το πόσο γρήγορα και σωστά, βρήκαν τη λύση.

3) Η Έκτη Δημοτικού δούλεψε σε δύο ομάδες επίσης, μεταφράζοντας το παραπάνω έμμετρο τετράστιχο με την Ευτυχία, στη Γαλλική Γλώσσα, με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού τους κυρίας Τσακανίκα Νάντιας, η οποία είχε προετοιμάσει τη μετάφραση σε λωρίδες χαρτιού. Οι μαθητές τις τοποθέτησαν στη σωστή σειρά, ούτως ώστε να δημιουργηθεί το ποίημα στα Γαλλικά

Και οι δύο ομάδες πήραν τιμητικό βραβείο για τη συμμετοχή τους στις ασκήσεις δημιουργικής γραφής, επίσης!

Στη συνέχεια και στο δεύτερο μέρος της δράσης, προχωρήσαμε στο εργαστήριο με τις αισθητηριακές και τις μουσικές ασκήσεις, με τη συμμετοχή της Δευτέρας και της Τετάρτης δημοτικού.

Μετά το διάλειμμα, όλοι οι μαθητές της Πρώτης και της Τρίτης τάξης, κατασκεύασαν καρτέλες από 4 αντίτυπα, ούτως ώστε αυτά να μείνουν στις τάξεις τους και να συνεχίσουν να τα δουλεύουν εκεί με τις εκπαιδευτικούς τους, στις αντίστοιχες θεματικές ενότητες που περιέχουν.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.