Εκδρομή στα Γιάννενα

Την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2023 η ΣΤ’ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε ημερήσια εκδρομή στα Ιωάννινα. Αφού φτάσαμε στην πόλη των Ιωαννίνων, η πρώτη στάση ήταν στο ιστορικό κάστρο της πόλης Ιτς Καλέ, όπου οι μαθητές μας απόλαυσαν μια βόλτα στα πλακόστρωτα δρομάκια της περιοχής και στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στο Βυζαντινό Μουσείο, το οποίο βρίσκεται εντός των τειχών του κάστρου. Έπειτα, είχαν ελεύθερο χρόνο στη χριστουγεννιάτικα στολισμένη πλατεία Μαβίλη, μέχρι να έρθει η ώρα της αναχώρησης για τον επόμενο προορισμό, το χωριό Ελληνικό. Εκεί επισκεφθήκαμε το μουσείο σύγχρονης τέχνης «Θεόδωρος Παπαγιάννης», που άφησε κατάπληκτους τους μαθητές με τα ιδιαίτερα εκθέματά του. Μετά από ένα χορταστικό γεύμα σε μαγαζί του χωριού, πήραμε το δρόμο της επιστροφής ανυπομονώντας για την επόμενη εξόρμησή μας!!!!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.