Έχω ΔΕΠΥ. Τι σημαίνει αυτό;

Ο Οκτώβριος είναι παγκόσμια μήνας αφιερωμένος στην ευαισθητοποίηση για τη ΔΕΠΥ. Για όσους πάσχουν από ΔΕΠΥ, είναι παιδιά ή γονείς μαθητών ΔΕΠΥ δεν χρειάζεται να έρθει ο Οκτώβριος για να μιλήσουν για τη συγκεκριμένη διαταραχή. Για αυτούς που πρώτη φορά έρχονται σε επαφή με το συγκεκριμένο ακρωνύμιο, η Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής Υπερκινητικότητας – διεθνώς Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) – εμφανίζεται στο 5-7% του μαθητικού πληθυσμού με σχέση, συνήθως, 3:1 υπέρ των αγοριών.

10 + 1 συμπτώματα της ΔΕΠΥ

1. Έλλειψη συγκέντρωσης
  2. Δυσκολία διαχείρισης χρόνου
  3. Παρορμητικότητα
  4. Υπερβολικά έντονη έκφραση συναισθημάτων
  5. Ανομοιογενής επίδοση και συμπεριφορά
  6. Υπερκινητικότητα
  7. Έλλειψη οργάνωσης στον χώρο και τον χρόνο
  8. Ανυπακοή
  9. Εύκολη παραίτηση και αποφυγή δραστηριοτήτων
  10. Δυσκολία αναμονής σε σειρά
  11. Προβλήματα στην διατήρηση σχέσεων και φιλιών

Τι θέλει ένα παιδί ΔΕΠΥ από εμάς;

Είμαι γονέας μαθητή με ΔΕΠΥ. Πώς μπορώ να τον βοηθήσω;

Πέντε posters που θα σας βοηθήσουν πολύ:

Τί γίνεται στο μυαλό ενός παιδιού με ΔΕΠΥ;

Μήπως το παιδί μου έχει ΔΕΠΥ;

Εάν τα παραπάνω σας θυμίζουν έντονα τη συμπεριφορά του παιδιού σας, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας είναι πάντα διαθέσιμοι για συζήτηση και συμβουλευτική. Μην ξεχνάτε, το σχολείο μας είναι στελεχωμένο με Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό για να σας ακούσει, να σας συμβουλέψει και να οργανώσει μαζί σας στρατηγικές παρέμβασης.

Βιβλιογραφία – Πηγές

Jones, C.B. (1991). Sourcebook for Children with Attention Deficit Disorder: A Management Guide for Early Childhood Professionals and Parents.

www.dyslexiacenters.gr

Κύρου Άρτεμις Π.Ε. 70.50

MEd Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση

MEd Εκπαιδευτική Ηγεσία

kyroarte@outlook.com.gr

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.