Δράση για τα αδέσποτα

Το τριήμερο Εκστρατείας Ενημέρωσης της SAPT Hellas για το 2018 στα σχολεία της Λευκάδας ολοκληρώθηκε με επιτυχία και αναμενόμενη συγκίνηση.
Συμμετείχαν τα δημοτικά σχολεία Λυγιάς, Σφακιωτών, Νυδριού, Μαραντοχωρίου, Βασιλικής και το Γυμν-Λύκειο Βασιλικής.

Τρεις γεμάτες μέρες μοιραστήκαμε τη χαρά και τον ενθουσιασμό στα παιδικά μάτια, την αυθόρμητη αγάπη που έδειξαν στα ζώα, όταν χρειάστηκε λιγότερο από μία ώρα να μαλακώσουν οι αρχικοί τους φόβοι και τα σφιγμένα χεράκια να χαλαρώσουν και να αγκαλιάσουν τους τετράποδους.
Αυτό το μαγικό κατάφεραν οι έμπειροι εθελοντές της SAPT.
Σ’ έναν κόσμο ως επί το πλείστον απαθή και αδιάφορο στον πόνο των αδύναμων, είναι τιμή μας να συνεργαζόμαστε με ανθρώπους που τιμούν τον εθελοντισμό, ταγμένους στο πλευρό όσων δεν έχουν φωνή, των ζώων που πληγώνουμε με την έλλειψη παιδείας μας. Τους ευχαριστούμε από καρδιάς για τη στήριξη και το πάθος για το έργο τους.

Απέδειξαν στα παιδιά πως η στείρωση κι η υπεύθυνη υιοθεσία είναι η μόνη λύση στο πρόβλημα των αδέσποτων, πως τα σκυλιά έχουν συναισθήματα κι ανεπτυγμένη νοημοσύνη τρίχρονου παιδιού, πως είναι δυστυχισμένα αλυσοδεμένα και παρατημένα σε κήπους, μπαλκόνια και κτήματα, πως η συμπόνοια προς τα ζώα δεν αφαιρεί τίποτα απ’ τον άνθρωπο, το αντίθετο είναι ανώτερο δείγμα πολιτισμού… και άλλα πολλά.

Ευχαριστούμε τους προϊστάμενους της Α/βάθμιας & Β/βάθμιας εκπαίδευσης, τις υπεύθυνες σχολικών δραστηριοτήτων Κα Καζολή και Κα Παναρίτη, την σύμβουλο Κα Κιτσάκη, τους Διευθυντές των Δημοτικών σχολείων Λυγιάς, Σφακιωτών, Μαραντοχωρίου, Νυδριού και Γυμν.Βασιλικής. Τέλος τους εκπαιδευτικούς των σχολείων που συνέδραμαν με τη στάση τους στην προσπάθειά μας.

Η φιλοξενία και τα μεταφορικά της SAPT καλύφθηκαν από το σύλλογό μας ΑnimalCareLefkas
Πιστεύουμε πως είναι χρέος όλων να διαπλάσουμε τις αθώες κι εύπλαστες παιδικές ψυχές που θα χτίσουν τα θεμέλια μιας ευαισθητοποιημένης, φιλάνθρωπης και φιλόζωης κοινωνίας.
Είναι η μόνη ελπίδα που έχουμε..

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.