3η Δεκεμβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Η 3η Δεκεμβρίου, από το 1992, έχει ανακηρυχθεί από τον ΟΗΕ ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Η μέρα αυτή, δίνει στην κοινωνία την ευκαιρία να εστιάσει σε θέματα ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία. Οι σχολικές μονάδες οφείλουν να υπογραμμίσουν την αναγκαιότητα διασφάλισης ισότιμης πρόσβασης όλων των μαθητών στην εκπαίδευση καταπολεμώντας πάσης φύσεως διάκριση και αποκλεισμό, προωθώντας το μήνυμα «Όλοι Διαφορετικοί, Όλοι Μοναδικοί, Όλοι Ίσοι».

Στα πλαίσια εορτασμού αυτής της διαφορετικότητας, οι εκπαιδευτικοί του Δημοτικού Σχολείου Νυδρίου διοργάνωσαν δράσεις με σκοπό την ευαισθητοποίηση σε ζητήματα ισότιμης αντιμετώπισης των ατόμων με αναπηρία, ζητήματα ισότητας, αποδοχής της διαφορετικότητας, κοινωνικής δικαιοσύνης, ένταξης και αλληλεγγύης.Δημιουργήθηκαν τέσσερις σταθμοί – δράσεις, που αφορούσαν την τύφλωση, την κώφωση και τις κινητικές αναπηρίες δίνοντας την ευκαιρία στους μαθητές του σχολείου να «μπουν» στην θέση του άλλου και να διαισθανθούν τις δυσκολίες της καθημερινότητάς του

Οι μαθητές με δεμένα τα μάτια προσπάθησαν να αντιληφθούν τις δυσκολίες ενός τυφλού ατόμου, με μόνο βοηθό τους ένα μπαστούνι. Διένυσαν μια απόσταση συναντώντας εμπόδια, όπως σταθμευμένα αμάξια, λακκούβες ή σκαλιά, γεγονός που τους δυσκόλεψε πολύ!

Ήρθαν, ακόμα, σε επαφή με την γραφή Braille και αποκωδικοποίησαν την φράση «Όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι

Σχετικά με την κώφωση, μικροί και μεγάλοι μαθητές έπαιξαν το γνωστό παιχνίδι παντομίμα. Αδυνατώντας να περιγράψουν προφορικά την ζητούμενη λέξη χρησιμοποίησαν τις κινήσεις του σώματός τους μέχρι η υπόλοιπη ομάδα να την μαντέψει. Ακόμα, επεξεργάστηκαν το αλφάβητο της ελληνικής νοηματικής γλώσσας μεταφράζοντας μια λέξη γραμμένη με νοήματα!

Προκειμένου οι μαθητές να κατανοήσουν τις δυσκολίες ενός ατόμου με κινητικά προβλήματα, κλήθηκαν να ζωγραφίσουν με το στόμα δίχως να χρησιμοποιούν τα χέρια τους.

Επίσης, φορώντας χειμερινά γάντια μάζεψαν νομίσματα και οδοντογλυφίδες, ενώ με τη βοήθεια ενός μόνο χεριού προσπάθησαν να ανοίξουν βάζα και να βάλουν γάντια μιας χρήσεως

Τέλος, χρησιμοποιώντας ένα αναπηρικό αμαξίδιο κινήθηκαν εντός της αυλής, σε μια προσπάθεια καλλιέργειας της ενσυναίσθησής τους.

Στο εγχείρημα αυτό, γεννήθηκε μια όμορφη φιλία. Το Ειδικό Δημοτικό Λευκάδας επισκέφθηκε το Δημοτικό Νυδρίου με σκοπό, φυσικά, την συμπερίληψη. Οι μαθητές γνωρίστηκαν, έπαιξαν, αντάλλαξαν δώρα και κατασκευές με την υπόσχεση να ξανά βρεθούν σύντομα. Στο τέλος, δημιουργήθηκε ένα πανό με τα αποτυπώματα όλων των μαθητών για να μας θυμίζει πάντα πως τα άτομα με αναπηρία δε ζητάνε να γίνει η ζωή τους ευκολότερη. Ζητάνε, όμως, να γίνει η ζωή τους “ΙΣΗ” με τη δική μας!

Θερμές ευχαριστίες στο εκπαιδευτικό προσωπικό του Ειδικού Δημοτικού Λευκάδας για την τιμή να επισκεφθούν και να συμμετέχουν στην δράση του Δημοτικού Νυδριού.)

Υπεύθυνη δράσης/Διοργάνωση:

Κύρου Άρτεμις, ΠΕ70/70.50

MEd Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση

MEd Εκπαιδευτική Ηγεσία

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.